Information
Product Type Housings & Inserts
Inside Diameter 61.912mm = 2-7/16 inch
Brand RHP
Technical Specifications
A 70mm
B 65.1mm
B3 77.84mm
Dynamic Load C 48000 N
G 16mm
H 69.9mm
H1 26.3mm
s 25.44mm
Static Load CO 33000 N
Weight 5.9 Kg
Bearing Insert 1060
Casting Group 10
Rec. max Speed rev/min 2800 rpm
L 240mm
A1 46mm
Shaft Dia. 2-7/16 inch
s2 31.04mm
H2 142.3mm
J max 201mm
J min 176mm