NP1055-50K RHP Cast Iron Pillow Block Unit With Adapter Sleeve and a 50mm Shaft Dia.
Information
Product Type Housings & Inserts
Inside Diameter 50mm
Brand RHP
Technical Specifications
A 60mm
B5 45mm
d4 75mm
Dynamic Load C 43500 N
G 16mm
H 63.5mm
H1 24.8mm
Static Load CO 29200 N
Weight 4 Kg
Bearing Insert 1055
Casting Group 9
Rec. max Speed rev/min 3100 rpm
L 219.5mm
A1 39.5mm
Shaft Dia. 50mm
H2 129.5mm
J max 178.5mm
J min 162.5mm