NP1035-30K RHP Cast Iron Pillow Block Unit With Adapter Sleeve and a 30mm Shaft Dia.
Information
Product Type Housings & Inserts
Inside Diameter 30mm
Brand RHP
Technical Specifications
A 44.5mm
B5 35mm
d4 52mm
Dynamic Load C 25700 N
G 12mm
H 47.6mm
H1 17.5mm
Static Load CO 15300 N
Weight 1.7 Kg
Bearing Insert 1035
Casting Group 5
Rec. max Speed rev/min 4500 rpm
L 166mm
A1 30.5mm
Shaft Dia. 30mm
H2 93mm
J max 136.5mm
J min 121.5mm