MP1055-50K RHP Cast Iron 2 Bolt Pillow Block with a H311 Tapered Adapter Sleeve, 50mm Shaft Dia.
Information
Product Type Housings & Inserts
Inside Diameter 50mm
Brand RHP
Technical Specifications
A 60mm
B5 42mm
d4 70mm
Dynamic Load C 35000 N
G 16mm
H 58.72mm
H1 22.5mm
Static Load CO 23200 N
Weight 3.2 Kg
Bearing Insert 1055
Casting Group 6
Rec. max Speed rev/min 3400 rpm
L 222.2mm
A1 39.5mm
Shaft Dia. 50mm
H2 116.7mm
J max 172.5mm
J min 145mm