MP1030-25K RHP Cast Iron 2 Bolt Pillow Block with a H306 Tapered Adapter Sleeve, 25mm Shaft Dia.
Information
Product Type Housings & Inserts
Inside Diameter 25mm
Brand RHP
Technical Specifications
A 41.5mm
B5 31mm
d4 45mm
Dynamic Load C 19500 N
G 12mm
H 44.45mm
H1 19.3mm
Static Load CO 11300 N
Weight 1.3 Kg
Bearing Insert 1030
Casting Group 1
Rec. max Speed rev/min 5300 rpm
L 160.5mm
A1 27.5mm
Shaft Dia. 25mm
H2 87.4mm
J max 127.5mm
J min 108.5mm