NP1050-1-11/16K RHP Cast Iron Pillow Block Unit With Adapter Sleeve and a 1-11/16 inch Shaft Dia.
Call for Price
Information
Product Type Housings & Inserts
Inside Diameter 42.862mm = 1-11/16 inch
Brand RHP
Technical Specifications
A 55mm
B5 42mm
d4 70mm
Dynamic Load C 35000 N
G 16mm
H 57.2mm
H1 21mm
Static Load CO 23200 N
Weight 3.2 Kg
Bearing Insert 1050
Casting Group 8
Rec. max Speed rev/min 3400 rpm
L 206mm
A1 36mm
Shaft Dia. 1-11/16 inch
H2 115.2mm
J max 163mm
J min 154mm