NP1030-25K RHP Cast Iron Pillow Block Unit With Adapter Sleeve and a 25mm Shaft Dia.
Call for Price
Information
Product Type Housings & Inserts
Inside Diameter 25mm
Brand RHP
Technical Specifications
A 41.5mm
B5 31mm
d4 45mm
Dynamic Load C 19500 N
G 12mm
H 42.9mm
H1 17.7mm
Static Load CO 11300 N
Weight 1.3 Kg
Bearing Insert 1030
Casting Group 4
Rec. max Speed rev/min 5300 rpm
L 160.5mm
A1 27.5mm
Shaft Dia. 25mm
H2 82.7mm
J max 129.5mm
J min 108.5mm