NKI45/35TN Economy Needle Roller Bearing With Shaft Sleeve 45x62x62mm
Information
Inside Diameter 45mm
Outside Diameter 62mm
Width 62mm
Brand Premium Economy
Seals / Shields None
Technical Specifications
B 62mm = 2.4409 inch
d 45mm = 1.7717 inch
D 62mm = 2.4409 inch
Da max 58mm
da min 49mm
Dynamic Load C 58.3 Kn = 13107.0144 lbf
F 50mm
Limiting Speed 9000 rpm
Load Limit Pu 17 kN = 3821.9424 lbf
r1,2 min 0.6mm
ra max 0.6mm
Reference Speed 8000 rpm
s max 0.6mm