NKI40/30TN Branded Needle Roller Bearing With Shaft Sleeve 40x55x55mm
Information
Inside Diameter 40mm
Outside Diameter 55mm
Width 55mm
Brand Premium Branded
Seals / Shields None
Technical Specifications
B 55mm = 2.1654 inch
d 40mm = 1.5748 inch
D 55mm = 2.1654 inch
Da max 53mm
da min 42mm
Dynamic Load C 45.7 Kn = 10274.2806 lbf
F 45mm
Limiting Speed 10000 rpm
Load Limit Pu 13.7 kN = 3080.036 lbf
r1,2 min 0.3mm
ra max 0.3mm
Reference Speed 9000 rpm
s max 1mm