NKI35/20TN Branded Needle Roller Bearing With Shaft Sleeve 35x50x20mm
Information
Inside Diameter 35mm
Outside Diameter 50mm
Width 20mm
Brand Premium Branded
Seals / Shields None
Technical Specifications
B 20mm = 0.7874 inch
d 35mm = 1.378 inch
D 50mm = 1.9685 inch
Da max 48mm
da min 37mm
Dynamic Load C 29.7 Kn = 6677.1583 lbf
F 40mm
Limiting Speed 11000 rpm
Load Limit Pu 7.5 kN = 1686.1511 lbf
r1,2 min 0.3mm
ra max 0.3mm
Reference Speed 10000 rpm
s max 0.5mm