NKI30/30TN Branded Needle Roller Bearing With Shaft Sleeve 30x45x30mm
Information
Inside Diameter 30mm
Outside Diameter 45mm
Width 30mm
Brand Premium Branded
Seals / Shields None
Technical Specifications
B 30mm = 1.1811 inch
C 30mm = 1.1811 inch
d 30mm = 1.1811 inch
D 45mm = 1.7717 inch
Da max 43mm
da min 32mm
Dynamic Load C 40.2 Kn = 9037.7698 lbf
F 35mm
Limiting Speed 13000 rpm
Load Limit Pu 10.6 kN = 2383.0935 lbf
r1,2 min 0.3mm
ra max 0.3mm
Reference Speed 11000 rpm
s max 1mm