RPNA30/47 Branded Needle Roller Bearing Alignment Type Without Shaft Sleeve 30x47x20mm
Information
Inside Diameter 30mm
Outside Diameter 47mm
Width 20mm
Brand Premium Branded
Technical Specifications
Abutment and illet dimensions Da max (mm) 42mm
Abutment and illet dimensions Da min (mm) 41mm
Abutment and illet dimensions r max (mm) 0.8mm
C 20mm = 0.7874 inch
D 47mm = 1.8504 inch
D1 42mm
Dynamic Load C 22.9 kN = 5148.3813 lbf
Fatigue Radial Load Limit Pu 4.8 kN = 1079.1367 lbf
Fw 30mm = 1.1811 inch
Limiting Speed 15000 rpm
r min 0.8mm