RPNA18/32 Economy Needle Roller Bearing Alignment Type Without Shaft Sleeve 18x32x16mm
Information
Inside Diameter 18mm
Outside Diameter 32mm
Width 16mm
Brand Premium Economy
Technical Specifications
Abutment and illet dimensions Da max (mm) 27mm
Abutment and illet dimensions Da min (mm) 26mm
Abutment and illet dimensions r max (mm) 0.8mm
C 16mm = 0.6299 inch
D 32mm = 1.2598 inch
D1 27mm
Dynamic Load C 12.8 kN = 2877.6978 lbf
Fatigue Radial Load Limit Pu 2.12 kN = 476.6187 lbf
Fw 18mm = 0.7087 inch
Limiting Speed 24000 rpm
r min 0.8mm