MP1040-35K RHP Cast Iron 2 Bolt Pillow Block with a H308 Tapered Adapter Sleeve, 35mm Shaft Dia.
Call for Price
Information
Product Type Housings & Inserts
Inside Diameter 35mm
Brand RHP
Technical Specifications
A 57mm
B5 36mm
d4 58mm
Dynamic Load C 32500 N
G 12mm
H 53.98mm
H1 23mm
Static Load CO 19900 N
Weight 2.7 Kg
Bearing Insert 1040
Casting Group 3
Rec. max Speed rev/min 4000 rpm
L 203.2mm
A1 40.5mm
Shaft Dia. 35mm
H2 106.4mm
J max 160mm
J min 135mm