NP15/16DEC RHP Cast Iron Pillow Block Unit With a 15/16 inch Shaft Dia. and Eccentric Locking Collar
Call for Price
Information
Product Type Housings & Inserts
Inside Diameter 23.83mm = 15/16 inch
Brand RHP
Technical Specifications
A 36.5mm
B 34.1mm
B1 27.3mm
B2 31.03mm
B3 44.43mm
Dynamic Load C 14000 N
G 10mm
H 36.5mm
H1 16mm
s 14.33mm
s1 7.53mm
Static Load CO 7880 N
Weight 0.7 Kg
Bearing Insert 1025
Casting Group 3
Rec. max Speed rev/min 6250 rpm
L 139mm
A1 24.5mm
Shaft Dia. 15/16 inch
s2 17.53mm
H2 71mm
J max 112.7mm
J min 96.8mm