MP1050-45K RHP Cast Iron 2 Bolt Pillow Block with a H310 Tapered Adapter Sleeve, 45mm Shaft Dia.
Information
Product Type Housings & Inserts
Inside Diameter 45mm
Brand RHP
Technical Specifications
A 60mm
B5 39mm
d4 65mm
Dynamic Load C 32500 N
G 16mm
H 58.72mm
H1 22.5mm
Static Load CO 20500 N
Weight 3.2 Kg
Bearing Insert 1050
Casting Group 5
Rec. max Speed rev/min 3700 rpm
L 222.2mm
A1 39.5mm
Shaft Dia. 45mm
H2 116.7mm
J max 172.5mm
J min 145mm