KRV19PPA Economy Cam Follower 8x19x11mm M8 Thread
Information
Outside Diameter 19mm
Brand Premium Economy
Seals / Shields Sealed
Length 11mm
Stud Diameter 8mm
Technical Specifications
B 32mm
B1 20mm
C 11mm
C1 0.6mm
D 19mm
d1 15mm
Dynamic Load C 5.28 kN
For max 7.35 kN
Fr max 5.1 kN
G M8
G1 10mm
Load Limit Pu 0.88 kN
M 4mm
r1,2 min 0.15mm
Reference Speed 4000 rpm
Static Load CO 8 kN
d (Stud Diameter) 8mm