KRV16PPA Economy Cam Follower 6x16x11mm M6 Thread
Information
Outside Diameter 16mm
Brand Premium Economy
Seals / Shields Sealed
Length 11mm
Stud Diameter 6mm
Technical Specifications
B 28mm
B1 16mm
C 11mm
C1 0.6mm
D 16mm
d1 12.5mm
Dynamic Load C 4.73 kN
For max 5.7 kN
Fr max 4.05 kN
G M6
G1 8mm
Load Limit Pu 0.72 kN
M 4mm
r1,2 min 0.15mm
Reference Speed 4300 rpm
Static Load CO 6.55 kN
d (Stud Diameter) 6mm