KR16PPSKA Economy Cam Follower 6x16x11mm M6 Thread
Information
Outside Diameter 16mm
Brand Premium Economy
Seals / Shields Sealed
Length 11mm
Stud Diameter 6mm
Technical Specifications
B 28mm
B1 16mm
C 11mm
C1 0.6mm
D 16mm
d1 12.5mm
Dynamic Load C 3.14 kN
For max 4.15 kN
Fr max 2.9 kN
G M6
G1 8mm
Load Limit Pu 0.345 kN
r1,2 min 0.15mm
Reference Speed 6000 rpm
Static Load CO 3.2 kN
SW 4mm
d (Stud Diameter) 6mm