NUKRE62A Economy Cam Follower 28x62x28mm M24x1.5 Thread
Information
Outside Diameter 62mm
Brand Premium Economy
Seals / Shields None
Length 28mm
Stud Diameter 28mm
Technical Specifications
B 80mm
B1 49.5mm
B2 11mm
B3 22mm
c 1mm
C 28mm
C1 1.3mm
D 62mm
d1 38mm
Dynamic Load C 41.3 kN
For max 36 kN
Fr max 25 kN
G M24x1.5
G1 25mm
Load Limit Pu 5.85 kN
M 8mm
M1 4mm
r1,2 min 1.1mm
Reference Speed 2600 rpm
Static Load CO 48 kN
SW 14mm
d (Stud Diameter) 28mm