NUKRE40A Economy Cam Follower 22x40x20mm M18x1.5 Thread
Information
Outside Diameter 40mm
Brand Premium Economy
Seals / Shields None
Length 20mm
Stud Diameter 22mm
Technical Specifications
B 58mm
B1 33.5mm
B2 8mm
B3 14mm
c 1mm
C 20mm
C1 3.8mm
D 40mm
d1 30mm
Dynamic Load C 19 kN
For max 20 kN
Fr max 14 kN
G M18x1.5
G1 19mm
Load Limit Pu 2.5 kN
M 6mm
M1 3mm
r1,2 min 0.6mm
Reference Speed 4500 rpm
Static Load CO 22 kN
SW 8mm
d (Stud Diameter) 22mm