NUKRE35A Branded Cam Follower 20x35x18mm M16x1.5 Thread
Information
Outside Diameter 35mm
Brand Premium Branded
Seals / Shields None
Length 18mm
Stud Diameter 20mm
Technical Specifications
B 52mm
B1 29.5mm
B2 7.8mm
B3 12mm
c 1mm
C 18mm
C1 3.8mm
D 35mm
d1 27.6mm
Dynamic Load C 16.8 kN
For max 12.2 kN
Fr max 8.65 kN
G M16x1.5
G1 17mm
Load Limit Pu 2 kN
M 6mm
M1 3mm
r1,2 min 0.6mm
Reference Speed 5000 rpm
Static Load CO 17.6 kN
SW 8mm
d (Stud Diameter) 20mm