KRE52PPA Branded Cam Follower 24x52x24mm M20x1.5 Thread
Information
Outside Diameter 52mm
Brand Premium Branded
Seals / Shields Sealed
Length 24mm
Stud Diameter 24mm
Technical Specifications
B 66mm
B1 40.5mm
B2 9mm
B3 18mm
c 1mm
C 24mm
C1 0.8mm
D 52mm
d1 36.5mm
Dynamic Load C 15.7 kN
For max 51 kN
Fr max 36 kN
G M20x1.5
G1 21mm
Load Limit Pu 3.2 kN
M 6mm
M1 4mm
r1,2 min 1mm
Reference Speed 3000 rpm
Static Load CO 27 kN
SW 10mm
d (Stud Diameter) 24mm