KRE40PPA Economy Cam Follower 22x40x20mm M18x1.5 Thread
Information
Outside Diameter 40mm
Brand Premium Economy
Seals / Shields Sealed
Length 20mm
Stud Diameter 22mm
Technical Specifications
B 58mm
B1 36.5mm
B2 8mm
B3 16mm
c 1mm
C 20mm
C1 0.8mm
D 40mm
d1 31.5mm
Dynamic Load C 10.5 kN
For max 18 kN
Fr max 12.5 kN
G M18x1.5
G1 19mm
Load Limit Pu 1.73 kN
M 6mm
M1 3mm
r1,2 min 0.6mm
Reference Speed 3400 rpm
Static Load CO 14.6 kN
SW 8mm
d (Stud Diameter) 22mm