KRE35PPA Branded Cam Follower 20x35x18mm M16x1.5 Thread
Information
Outside Diameter 35mm
Brand Premium Branded
Seals / Shields Sealed
Length 18mm
Stud Diameter 20mm
Technical Specifications
B 52mm
B1 32.5mm
B2 8mm
B3 14mm
c 1mm
C 18mm
C1 0.8mm
D 35mm
d1 27.6mm
Dynamic Load C 9.52 kN
For max 16.3 kN
Fr max 11.4 kN
G M16x1.5
G1 17mm
Load Limit Pu 1.56 kN
M 6mm
M1 3mm
r1,2 min 0.6mm
Reference Speed 4000 rpm
Static Load CO 13.7 kN
SW 8mm
d (Stud Diameter) 20mm