KRE30PPA Branded Cam Follower 15x30x14mm M12x1.5 Thread
Information
Outside Diameter 30mm
Brand Premium Branded
Seals / Shields Sealed
Length 14mm
Stud Diameter 15mm
Technical Specifications
B 40mm
B1 25mm
B2 6mm
B3 11mm
c 0.5mm
C 14mm
C1 0.6mm
D 30mm
d1 23mm
Dynamic Load C 6.44 kN
For max 11.2 kN
Fr max 7.8 kN
G M12x1.5
G1 13mm
Load Limit Pu 0.88 kN
M 4mm
M1 3mm
r1,2 min 0.3mm
Reference Speed 4800 rpm
Static Load CO 8 kN
SW 6mm
d (Stud Diameter) 15mm