SKF 3206ATN9 Double Row Angular Contact Ball Bearing With a Glass Fibre Reinforced Polyamide Cage 30x62x23.8mm
Information
Product Type Angular Contact Bearing
Inside Diameter 30mm
Outside Diameter 62mm
Width 23.8mm
Brand SKF
Clearance Standard
Seals / Shields None
Technical Specifications
a 36
B 23.8mm
Bearing With Metal Cage 3206A
d 30mm
D 62mm
d2 38.7mm
D2 55.2mm
Da max 56mm
da min 36mm
Dynamic Load C 30 kN
Fatigue Load Limit Pu 0.865 kN
Limiting Speed 10000 rpm
Polyamide Cage 3206ATN9
r1,2 min 1mm
ra max 1mm