K25X35X25 Branded Needle Roller Bearing Cage Assembly 25x35x25mm
Information
Inside Diameter 25mm
Outside Diameter 35mm
Width 25mm
Brand Premium Branded
Technical Specifications
Allowable rotational speed(1) 20000 rpm
C 25mm = 0.984 inch
D 35mm = 1.378 inch
Dynamic Load C 32500 N = 7306 lbf
Fw 25mm = 0.9843 inch